Пребарување
Filters
Немате ставки во вашата кошничка.

Тиквеш

Tivesh Winery logo

Производството на вина е традиција со векови во Македонија и регионот Тиквеш. Од времето на Римската империја, Македонија е позната по неверојатно моќните вина што ги произведуваат со мирисот на југот, вкусот на песните и смеата од луѓето кои живеат во овој регион. Бројни вредни и вредни лозари од минатото и сегашноста придонесуваат за раѓање на таа долга традиција за производство на вино во Северна Македонија, особено во регионот на Тиквеш.

 

Особено, Винаријата „Тиквеш“ даде огромен придонес за создавање, промовирање и промовирање на традицијата во земјата и ширум светот. Винаријата Тиквеш е најголемиот производител на вино во Македонија и постои од 1885 година.

 

Супериорните вина се резултат на совршената синергија на земјата, воздухот, сонцето и најдоброто грозје од регионот Тиквеш. Заедно со најновата технологија и знаење на мајсторите за вино, горди на Тиквеш и регионот Тиквеш, кој е симбол на вековната традиција во Македонија од 1885 година.

 

Кон крајот на 70-тите години на XX век, агро-комбинацијата на Тиквеш ја основаа голем број помали земјоделски задруги кои се споија. Тиквеш станува најголемата винарија во Југоисточна Европа. Тиквеш прави автентични и квалитетни вина од меѓународни и домородни сорти на грозје како Темјаника, Смедеревка, Вранец и Кратошија. Оваа винарија сега има повеќе од 50 различни вина во нивниот опсег. T'Ga Za Jug е една од нивните најпознати вина направени од родното грозје Вранец. Во 1973 година виното Т'га За Југ е направено во чест на струшките вечери на поезијата. Се раѓа starвезда.

 

Денес, Тиквеш е сè уште најценетата и наградувана винарија на Балканот.

Види како Табела Листа
Подреди по
Приказ по страна

Tikveš T’ga za Jug

Semi dry red wine - fruity - intense
Од €6,75 со данок

Tikveš Temjanika Special Selection

Dry white wine - Floral
Од €8,95 со данок

Тиквеш Плавец

Суво црвено вино - овошен - зачинето
Од €8,95 со данок

Tikveš Vranec

Dry red wine - Fruity intense
Од €8,95 со данок

Tikveš Alexandria Cuvee White

Dry white wine - Fresh – Fruity
Од €11,25 со данок

Tikveš Duo Box

De wijnen van de Tikveš Duo Box zijn gemaakt van authentieke Macedonische druifrassen.
€15,00 со данок €12,50 со данок
Filter by
Добавувачи
top